Czekam, czekam i aktualizacji nie ma. Chodzi o mapę zasięgu Plusa. Chcę porównać sytuację zasięgową z mapą operatora, jednak nie mogę, bo trwa to już za dużo czasu. Porównania z danymi operatora, niestety, nie będzie.
Oto mapa przedstawiająca odfiltrowany sygnał ze stacji Plusa w Lipsku (3 sektory). Nie muszę pisać, że zasięg jest wręcz doskonały. Osobiście nie znalazłem na terenie miasta miejsca, gdzie nie dociera UMTS 900 Plusa. Ustawiając tryb tylko WCDMA nie ma obaw, że zostaniemy bez zasięgu – sprawdziłem na własnej skórze.
Prędkości także są wzorowe, minimalna prędkość jaką osiągnąłem oscylowała w granicach 7 Mb/s. Najlepszy wynik – ponad 15 Mb/s w downloadzie, czyli maks dla tej ilości pasma (HSPA+).
Poniżej załączyłem pokrycie trasy Lipsk -> Sztabin. Uwzględnione są obie częstotliwości, więc przebłyski słabego sygnału w centrum miasta to właśnie UMTS 2100.
Miejsca bez „kropek” to fragmenty, gdzie nie był dostępny sygnał trzeciej generacji – czyli tylko GSM.
Był zachód, więc czas na wschód – pokrycie na terenie przygranicznym z wymuszony UMTS 900 (czyli największy minus NetWorkS!)
Widoczne jest wytłumienie sektora skierowanego w stronę granicy, bo czym jest 12 km dla pasma 900 MHz (w tak łatwym terenie pod względem ukształtowania). Sytuację ratuje UMTS 2100 MHz ze wsi Rakowicze.
Co prawda na tej stacji nie ma LTE, jednak muszę wspomnieć że 4G dociera tutaj z Dąbrowy Białostockiej. Według informacji od obsługi Plusa, działają tam dwie stacje LTE:
a) Dąbrowa Białostocka, wieże kościoła – stacja pojemnościowa, obsługuje tylko ścisłe centrum miasta
b) Dąbrowa Białostocka, ul. Braci Łozowskich 5 – stacja parasol, obejmuje osoby będące poza zasięgiem wieży z punktu a). Bez problemu sięga do Lipska, zasięg jest tylko nieznacznie słabszy od UMTS 900 MHz z tej lokalizacji (1800 MHz na zewnątrz jest podobny, jednak wyższa częstotliwość sporo traci w zabudowaniach)
Co do prędkości w LTE nie mam zastrzeżeń, w końcu 30 Mb/s wzwyż to łącze pozwalające na nieskrępowane korzystanie z sieci.
(więcej…)