LTE 800 w Augustowie i okolicy – cisza w eterze

Wraz z uruchomieniem LTE 800 MHz od Grupy Midas postanowiłem sprawdzić, czy w okolicy działa już jakaś stacja.

Niestety, zarówno w Lipsku, jak i na wieżach w Dąbrowie Białostockiej i Augustowie LTE 800 MHz jeszcze nie działa. Midas uruchamia stacje stopniowo, więc w niedługim czasie można spodziewać się tego sygnału w Augustowie (wg Specjalisty Plusa przynajmniej jedna stacja jest gotowa do startu – zapewne nadajniki na kominie przy ul. Obrońców Wersterplatte).

Oficjalne uruchomienie LTE800 Midasa

Od dziś komercyjnie zaczyna działać sieć LTE 800 Midasa. Pierwsza faza budowy obejmuje uruchomienie 1000 stacji (90% populacji kraju w zasięgu).

Na dzień dzisiejszy uruchomione jest:

  • ponad 4170 stacji LTE 1800 MHz
  • ponad 1000 stacji LTE 800 MHz
  • ponad 4900 stacji HSPA+ 900 MHz (99% populacji kraju w zasięgu)

Z sieci LTE 800 od Midasa mogą korzystać klienci Plusa i Cyfrowego Polsatu.

Ogólnopolska awaria Orange – brak zasięgu

Od rana telefony z kartą Orange nie logują się do sieci, problem dotyczy zarówno 2G, jak i 3G. Niemożliwe jest wykonywanie połączeń, wysyłanie SMSów, korzystanie z sieci.

O czym warto wspomnieć – telefony bez możliwości zalogowania się do sieci macierzystej, przełączają się na roaming, co często kończy się naliczeniem wysokich opłat (zwłaszcza w bliskiej strefie przygranicznej).

O (nie)dostępności LTE w taryfach operatorów

Choć LTE przez te kilka lat zdobyło w naszym kraju sporą popularność, to do dziś ta technologia nie jest dostępna dla wszystkich ( kwestie zasięgowe).

Pisząc krótko – do LTE potrzebna jest odpowiednia karta USIM oraz urządzenie obsługujące 4G.

Z uwagi na chęć zysku dodano sztuczne czynniki, które mają za zadanie napędzanie rynku i zmiany ofert na nowsze (także na niekorzystne).

Play

LTE dostępne jest dla większości Klientów. Wykluczone są osoby korzystające ze starych ofert abonamentowych i na kartę (np. stary PnK Lubię To!).

W kwestii kart sytuacja jest wzorowa – większość z nich to USIMy zgodne z LTE, więc wymiana karty nie jest konieczna.

A nawet jeśli – można to zrobić za darmo.

Do Play można śmiało przyporządkować Virgin Mobile, to właśnie z infrastruktury tego operatora korzysta ten MVNO. Z LTE nie mogą skorzystać osoby korzystające ze starej taryfy „Bez Kompromisów”.

Plus

LTE dostępne dla nowszych taryf, wymaga włączenia usługi. Niestety, często jest to kłopotliwe, chociażby po zmianie którejkolwiek z ofert prepaid na Nowy Plus Internet na Kartę – trzeba kontaktować się z Biurem Obsługi Klienta w celu ręcznej aktywacji usługi.

Kolejną przeszkodą są APNy, muszą być one adekwatne do taryfy:

  • „plus” – dla ofert głosowych
  • „internet” – dla ofert internetowych

Nieprawidłowa konfiguracja wyklucza korzystanie z 4G.

Koszt ewentualnej wymiany karty SIM w ofercie na kartę to 12,30 zł.

W MVNO działających na sieci Plusa nie działa LTE (np. w Klucz Mobile).

Orange

Łączność 4G dostępna jest dla wszystkich, jednak wymagana jest aktywacja usługi LTE na koncie. Bardzo często konieczna jest wymiana karty SIM, koszt tej operacji w ofercie na kartę to aż 25 zł. Pewnym ograniczeniem w prepaidzie może być platforma billingowa – nie pozwala ona na pokazanie pełnego potencjału 4G, prędkości są przycięte i osiągnięcie downloadu powyżej 30 Mb/s jest trudnością (pasmo teoretycznie pozwala na 75 Mb/s).

T-Mobile

Tu zaczynają się schody. Dostęp do LTE mają nieliczni – osoby korzystające z najnowszych taryf „JUMP!”.

Największe problemy mają użytkownicy ofert na kartę. W taryfie Frii nie zalogujemy się do 4G mimo posiadania odpowiedniej karty oraz urządzenia (dla starszych kart wymiana według regulaminu wynosi 10 zł). Po zmianie oferty na JUMP! na kartę możemy w prędkości LTE przesłać aż 500 MB – bo do dyspozycji mamy tylko taki pakiet (już nie wspominając o „50 MB na start”).

Nieuczciwym zagraniem T-Mobile jest sprzedawanie starterów LTE Ready, które wyglądają tak:

starter t-mobile

Mimo karty USIM w zestawie, 4G po prostu nie działa. Duże logo LTE 4G (z małym dopiskiem READY) jest jedynie nic nie znaczącym sloganem. I tak od września 2013 r., kiedy oferta pojawiła się w sprzedaży.

Nowe prognozy dotyczące rozbudowy LTE – NetWorkS!

O ile w poprzednim roku Orange i T-Mobile trochę „przysnęli”, to w tym roku widać na horyzoncie wiele uruchomień LTE 1800 MHz.

Plany dla wybranych* miejscowości wyglądają tak:

  • Dąbrowa Białostocka – II./III. kwartał 2015 r.
  • Klukowo – III. kwartał 2015 r.
  • Choroszcz – maj 2015 r.
  • Michałowo – maj 2015 r.
  • Bielsk Podlaski – czerwiec 2015 r.
  • Siemiatycze – czerwiec 2015 r.
  • Mońki – czerwiec 2015 r.
  • Sokółka – czerwiec 2015 r.
  • Zambrów – czerwiec 2015 r.
  • Wysokie Mazowieckie – kwiecień 2015 r.
  • Czarna Białostocka – maj 2015 r.
  • Wasilków – maj 2015 r.

*miejscowości z woj. podlaskiego wybrane przez czytelników T-Mobile Trendy, daty uruchomień za Konsultantem tejże sieci.

Niestety, uruchomienie LTE w Lipsku nie jest planowane (byłoby to uzupełnienie brakującego tu UMTS 900 MHz i odciążenie UMTS 2100 MHz).

[25.02.15] WYKAZ POZWOLEŃ RADIOWYCH – PRZEGLĄD

Zgodnie z oświadczeniem UKE – wykaz pojawił się nie 10., a dopiero 25. lutego.

Nowy wykaz to przede wszystkim aktualizacja wygasających pozwoleń. Nie widać tu nowych zezwoleń na LTE 800 MHz.

Plus w miejscach z wygasającym pozwoleniem odnowił je hurtowo, to znaczy, że na stacji, która np. działała dotychczas tylko w GSM 900 MHz, pojawiło się także GSM 1800 MHz i UMTS 2100 MHz. Czy pozwolenie będzie realizowane? Zapewne nie, takie uruchomienia wymagają w dużej ilości stacji wymiany sprzętu.