Od poniedziałku każdy nowy prepaid musi być zarejestrowany

Od 25 lipca aktywacja nowego startera liczy się z konieczną rejestracją. Dotychczas wystarczyło wziąć 5 zł, odwiedzić sklep (np. spożywczy), kupić starter jednej z sieci komórkowych i włożyć kartę do telefonu. Teraz ta procedura uzupełniona jest o rejestrację numeru w związku z ustawą antyterrorystyczną.

W Play nowy starter nie loguje się do sieci, trzeba wybrać się z nim do salonu w celu rejestracji, w Plusie jakby bez zmian – nowa karta loguje się do sieci i działa, T-Mobile pracuje nad łatwą procedurą rejestracji (możliwość dodzwonienia się do konsultanta po uruchomieniu karty i dopisanie jej gdy posiadamy zarejestrowane na siebie usługi, a dla nowych klientów pracownik poda lokalizację najbliższego salonu i przedstawi całą procedurę), a w Orange pojawia się komunikat o konieczności rejestracji – do tego czasu numer pozostaje nieaktywny.

Awaria sieci Orange – brak Internetu, rozłączanie rozmów

Aktualnie trwa awaria w sieci Orange, w godzinach wieczornych pojawiły się utrudnienia na terenie całego kraju. Przesył danych nie działa lub jest zamrażany, połączenia nie dochodzą do skutku lub są zrywane. Orange potwierdza awarię i stara się ją naprawić.

Ciekawym zjawiskiem była zmiana nazwy sieci z „Orange” na „PL-CENTERTELDCS”, co widoczne jest na poniższych zrzutach:

Screenshot_2016-07-07-20-42-03-1  Screenshot_2016-07-07-20-44-00  Screenshot_2016-07-07-20-42-53

Spadek poziomu sygnału LTE1800 Orange i T-Mobile

Użytkownicy LTE w NetWorkS! raportują, że od pewnego czasu zasięg 4G na częstotliwości 1800 MHz uległ pogorszeniu. Zjawisko obserwują klienci z całej Polski.

Sygnał ze stacji w Dąbrowie Białostockiej (ul. Wyzwolenia, teren Zakładu Energetycznego, wieża Orange) także uległ pogorszeniu. Zalogowanie do niej w Lipsku jest dość trudne, konieczny jest widok na Dąbrowę oraz całkowity brak przeszkód. Z moich pomiarów wynika, że odbierany sygnał pogorszył się o ok. 10-20 dBm (w miejscu testowym spadek z ok. -89 do -103 dBm).

Prędkości ze stacji są wzorowe, mimo niższego sygnału możliwe jest osiągnięcie ponad 60 Mb/s (-103 dBm), jednak osoby korzystające z LTE w miejscach o gorszym sygnale nie zalogują się do sieci. Idealnym uzupełnieniem byłoby LTE800, jednak jego wdrożenie w Lipsku nie jest aktualnie planowane (najlbliżej: Hruskie).

Nieznany jest oficjalny powód zaistniałej sytuacji. Ograniczenie zasięgu LTE nie ma właściwie żadnego sensu ekonomicznego, nadal rozmowy można prowadzić tylko na 3G, wiele telefonów nie posiada modemu z LTE, a osiągana pojemność i prędkość jest wyższa na 4G. Pozostaje czekać na wyjaśnienie sytuacji, lub powrotu do poprzedniej, bardziej zasięgowej konfiguracji.