Pozwolenie na nową stację Orange w Szczebrze

W Szczebrze niedaleko Augustowa (trasa Augustów – Suwałki) pojawi się nowa stacja bazowa. Należeć będzie do Orange, anteny prawdopodobnie zostaną powieszone na maszcie Plusa. nowym maszcie (lokalizacja według pozwolenia inna niż wieży Plusa).

W najnowszym wykazie pojawiło się pozwolenie, pasma: GSM 900, GSM 1800, UMTS 900, UMTS 2100, LTE 1800, LTE 2600

 

Anteny dookólne w instalacjach Plusa

Anteny dookólne w instalacjach Plusa to spotykana praktyka, choćby w Augustowie, czy do pewnego czasu w Janowie. Takie instalacje są korzystne ze względów finansowych – tańszy jest zakup jednej anteny (360°), która pokryje okoliczny teren, niż trzech anten sektorowych (120°) (tradycyjna konfiguracja). Także łatwiejsze jest ich serwisowanie, oraz montaż w nietypowych lokalizacjach (zwłaszcza gdy na stacji jest mało miejsca, lub mała jest jej nośność). Pozostałe aspekty to niestety minusy – mniejsza pojemność stacji bazowej, mniejsze możliwości konfiguracyjne (np. brak możliwości elastycznego dopasowania mocy w poszczególnych kierunkach), mniejszy jest również zysk takiej anteny (w porównaniu do tradycyjnego sektora), co oznacza mniejsze pokrycie zasięgiem.

Takie stacje dziś znikają, wraz z rozwojem technologii LTE i szerokiej gamy pasm z jednej stacji. Często Plus podczas modernizacji takich stacji zakłada powszechne sektory, ewentualnie gdy stacja obsługuje mały ruch tylko uruchamia UMTS.

Przykłady takich stacji, nawiązując do wstępu: Augustów (dach hotelu Warszawa – GSM 900 oraz UMTS 2100), Janów (GSM 900, jednak stacja została niedawno zmodernizowana i rozszerzona do trzech sektorów, w galerii stacja przed rozbudową), Moniuszki (GSM 900, w ostatnim czasie modernizacja do UMTS 900), Tykocin (ul. Sokołowska, GSM 900).

Grafika przedstawia stację Plusa w Moniuszkach, na wieży radiolinia oraz dwie anteny dookólne („patyki”).

 

Testy prędkości Orange – Dąbrowa Białostocka, Siekierka, Sokółka

Testy prędkości wykonane w ofercie na kartę, pakiet 2 GB za 12 zł

Dąbrowa Białostocka – LTE 1800, ul. Wyzwolenia 33 (wieża Zakładu Energetycznego)

Sektor w stronę Suchowoli:

Sektor w stronę centrum Dąbrowy:

 

Siekierka – LTE 800 (wieża własna)

 

Sokółka – LTE 1800, ul. Mariańska (wieża własna)

Sektor w stronę Dąbrowy Białostockiej:

Sektor w stronę centrum Sokółki:

Sokółka – LTE 1800, ul. Grodzieńska (kościół)

Pokrycie zasięgowe trasy Lipsk – Sokółka sieci Orange

Niedawne inwestycje znacznie poprawiły zasięg sieci Orange na tej trasie – zwłaszcza uruchomienie LTE 800 w Dąbrowie Białostockiej oraz w Makowlanach.

Pokrycie LTE + WCDMA (druga grafika – zasięg 3G w tej konfiguracji):

 

Jak widać, Orange oferuje LTE niemal na całej trasie (brakuje L800 w Lipsku i w Sokółce). Zasięg jest stabilny i pozwala na bezproblemowe korzystanie z sieci. Zeskoki do 3G są tylko punktowe.

Droga powrotna – pokrycie w trybie tylko WCDMA:

Cała trasa w zasięgu, w niektórych punktach sygnał spada do bardzo słabego poziomu. Brakuje uruchomionego UMTS 900 na wszystkich stacjach.

W Kamieniu pojawiło się LTE 800 od Play

Play uruchomił w tym tygodniu LTE 800 w Kamieniu koło Sztabina (wieża Emitela), dotychczas stacja nadawała GSM 900, GSM 1800, UMTS 900, UMTS 2100, LTE 1800 oraz LTE 2100. eNodeB: 4586

Stacja pokrywa część drogi Lipsk – Augustów, jednak aktualnie jej zasięg jest niewielki – z tej samej wieży sygnał L800 Plusa można odbierać z o wiele lepszym poziomem sygnału, więc prawdopodobnie lokalizacja nie działa jeszcze jak należy i trwa rekonfiguracja.

Poziom sygnału z wymuszonym LTE 800 Play: