Plus planuje zmodernizować w tym roku następujące stacje:
BT13062 – Janówka, ten kwartał, LTE 1800
BT11676 – Bryzgiel, drugi kwartał, LTE 1800
BT11656 – Gorczyca, drugi kwartał, LTE 1800
Plus planuje zmodernizować w tym roku następujące stacje:
BT13062 – Janówka, ten kwartał, LTE 1800
BT11676 – Bryzgiel, drugi kwartał, LTE 1800
BT11656 – Gorczyca, drugi kwartał, LTE 1800
Orange i T-Mobile zaświecą jeszcze w tym roku w naszych domach zasięgiem LTE 1800. Takie przynajmniej są plany. Orange twierdzi, że w Lipsku „trwa proces budowy nowej stacji„, a planowana data uruchomienia to 09.11.2018 r. Co do budowy – prawdopodobnie chodzi o rozbudowę istniejącego nadajnika. Z kolei T-Mobile potwierdza te słowa, „w podanej miejscowości są plany uruchomienia nowego nadajnika z częstotliwością LTE1800. Plany uruchomienia są na drugą połowę 2018 roku„.
Nawiązując do poprzedniego wpisu, Play rozszerzył pasmo L2100 na szerszą skalę. Potwierdzone lokalizacje to Łomża, Mężenin, Choroszcz, Krynice, Dąbrowa Białostocka, Sokółka.
NetWorkS! prężnie modernizuje sieć w Łomży i okolicach, oprócz LTE 2600 ze stacji TON Łomża, o którym pisałem w poprzednim wpisie, pojawiło się również (dane dla Orange):
Łomża, ul. Rządowa (dach hotelu Gromada) – 95990
Łomża, ul. Nowogrodzka 159 (maszt T-Mobile) – 95016
Karwowo (maszt Orange) – 95988
Warto zauważyć, że stacja w Karwowie to typowa stacja do pokrycia tras i posiadała dotychczas tylko LTE 800.
Orange nie spoczywa i rozbudowuje swoją sieć w Augustowie. Pomarańczowe anteny zawitały na kominie przy Stoczni Ślepsk (ul. Rajgrodzka 115).
Sektory i radiolinia zamontowane są na kominie po prawej stronie. W piątek sygnał nie był jeszcze emitowany, terminal logował się do stacji w Żarnowie (duży węzeł Orange) oraz stacji w Rutkach (LTE 800).
Operator od dawna planował stację w tym rejonie, widoczne jest pozwolenie na UMTS 2100 datowane na koniec 2014 roku.
Następnie planowana była budowa masztu strunobetonowego przy ul. Mazurskiej. W marcu postępowanie umorzono. Po niemal pół roku pojawił się kolejny wniosek (nie wspominając już, że posiadał karygodne błędy ortograficzne), ponownie umorzony.
Widocznie Orange dogadało się z firmą na montaż anten na ich kominie, przez co zrezygnowano z budowy kolejnej wieży. Pozwolenia, już na komplet pasm, uzyskano pod koniec lipca, dziś stacja fizycznie istnieje, pozostaje tylko czekać na oficjalne uruchomienie.
Oto kolejna porcja testów prędkości z Augustowa. Kartą testową był prepaid Red Bull Mobile, używana częstotliwość to 2600 MHz.
Stacja przy ul. 3 Maja 10 – Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego
Stacja przy ul. Obrońców Westerplatte 16 – komin MPEC GIGA
Testy tej stacji były wykonywane w ruchu (stąd niski upload), pierwsze dwa na sektorze w kierunku centrum Augustowa, ostatni na sektorze w kierunku wylotu z miasta w kierunku Lipska (o wiele mniej obciążony i właściwie nadaje w kierunku lasu).
Ostatnie godziny roku są wyjątkowo ciężkie dla sieci mobilnych, zwłaszcza podczas imprez masowych.
Jak poradził sobie Play i Orange na Rynku Kościuszki?
Całkiem nieźle. Połączenia były realizowane należycie, dużą zasługę ma tu rozwój LTE i przerzucanie transmisji do tej technologii. Pomiary transmisji danych poniżej, w przypadku Orange zdarzały się komunikaty „Problemy z komunikacją sieciową”.
Prędkości w przypadku Play wynosiły przed Nowym Rokiem ok. 20-30 Mb/s pobierania i 10 Mb/s wysyłania (ping ok. 30 ms), by po północy spaść do kilku Mb/s pobierania i niemal zerowego wysyłania (wraz ze wzrostem pingu do ok. 70 ms).
Dla Orange prędkości kształtowały się w okolicach 10 Mb/s downloadu i 3 Mb/s uploadu, a po północy występowały problemy z komunikacją i wzrost pingu do ok. 600 ms.
Trudno jest mówić o wynikach prędkości podczas imprez masowych, gdyż ruch dynamicznie się zmienia. W przypadku Sylwestra sieć do ok. 23:40 działa dość sprawnie, po tym czasie aż do 0:30 stacje nie wyrabiają z powodu obciążania.